Details
Saison economically uses minimal metalwork to structure its frame whilst still providing an interesting decorative form. The long capsule glass holding the integral 4000K LEDs are encircled by a slim single frame ring, intelligently producing a modern design feature with few materials. Adding further character, the glass is tinted to reflect the finish of the frames; antique brass with amber glass, satin nickel with clear and black with smoked glass. A single pendant, table and floor lamp make a small family of lighting solutions which can be seamlessly used within one room setting.
Additional Information
| Product ID | LV70669 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261728 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 790lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 460mm |
| Maximum Drop (mm) | 1460mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 160mm |
| Width (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 410mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.98kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.72kg |
Saison Pendant, 1 x 7W LED, 4000K, 790lm, Satin Nickel/Clear, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70669
/ images

