Details
Rita offers a versatile selection of ceiling lights. Their IP44 rating, makes these lights suitable for enhancing bathroom décor. Available in classic finishes such as satin black, satin gold and satin white, there is an option to match your colour theme seamlessly. Each light features slim tubular shades with an acrylic diffuser, providing soft and even light distribution.
Additional Information
| Product ID | LV55685WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487470506 |
| IP Rating | IP44 |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240~50/60HZ |
| Height (mm) | 1640mm |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.4kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.3kg |
Rita 12cm Round 1 DC Plug Pendant Kit (FRAME ONLY, Incl Driver) For Rita Only, (IP44 When With Tube) Satin White, 3yrs Wty
PRODUCT ID# : LV55685WH
/ images
