Details
Rita offers a versatile selection of ceiling lights. Their IP44 rating, makes these lights suitable for enhancing bathroom décor. Available in classic finishes such as satin black, satin gold and satin white, there is an option to match your colour theme seamlessly. Each light features slim tubular shades with an acrylic diffuser, providing soft and even light distribution.
Additional Information
| Product ID | LV55691BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487469746 |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Shade Colour | Satin Black |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 325lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 35mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.22kg |
Rita 35cm Tubular Shade With Acrylic Diffuser, 5W LED, 4000K, 325lm, IP44, (Suitable for Rita Range Only) Satin Black/Clear
PRODUCT ID# : LV55691BL
/ images
