Details
The ORLANDO Pendant Light features five elegant smoke grey glass shades, offering a stylish and modern touch to any interior. With E27 compatibility and dimmable functionality, it delivers both decorative impact and adjustable lighting to suit any atmosphere.
Additional Information
| Product ID | LCD- 74404/05/65 |
|---|---|
| Brand | LUCIDE |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoke |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED |
| Lamp Included | no |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1720mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1120mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Smoke Grey |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.8kg |
ORLANDO Pendant light 5xE27 Smoke Grey dimmable
PRODUCT ID# : LCD- 74404/05/65
Regular Price
AED 1,830.00
Special Price
AED 1,406.00
VAT included
Availability:
In stock
KEY INFORMATION
| Width (mm) : | 100mm |
| Length (mm) : | 1120mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1720mm |
| Minimum Drop (mm) : | 1200mm |
/ images
