Details
The Lucide JULIUS Pendant Light showcases three smoke grey glass globes suspended from a sleek black ceiling plate. Compatible with E27 bulbs (not included), this fixture is dimmable and adjustable in height up to 165 cm, offering versatile illumination for modern interiors
Additional Information
| Product ID | LCD-34438/03/65 |
|---|---|
| Brand | LUCIDE |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 400mm |
| Maximum Drop (mm) | 1650mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1050mm |
| Width (mm) | 280mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Smoke Grey |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.2kg |
JULIUS Pendant light 3xE27 Smoke Grey
PRODUCT ID# : LCD-34438/03/65
Regular Price
AED 1,449.00
Special Price
AED 1,100.00
VAT included
Availability:
In stock
KEY INFORMATION
| Width (mm) : | 280mm |
| Length (mm) : | 1050mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1650mm |
| Minimum Drop (mm) : | 400mm |
/ images
