Details
Mantra's high quality lighting with outstanding designs already has a prominent presence in the lighting market. In order to offer even more lighting solutions they have now released a selection of lamps compatible for a variety of applications. Staying with its distinctive identity, Mantra's lamp collection sets the true value by the combination of outstanding performance, reliable quality, innovative design and functionality.
Additional Information
| Product ID | IL-R09249 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153292491 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 960lm |
| Lamp Socket | GX53 |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 170-250V 50/60Hz |
| Height (mm) | 28mm |
| Diameter (mm) | 74mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.07kg |
LED GX53 12W Cool White 4000K 960lm 120° White Finish
PRODUCT ID# : IL-R09249
/ images
