Details
Mantra's high quality lighting with outstanding designs already has a prominent presence in the lighting market. In order to offer even more lighting solutions they have now released a selection of lamps compatible for a variety of applications. Staying with its distinctive identity, Mantra's lamp collection sets the true value by the combination of outstanding performance, reliable quality, innovative design and functionality.
Additional Information
| Product ID | IL-R09225 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153292231 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| Lumens | 740lm |
| Lamp Socket | GX53 |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 24mm |
| Diameter (mm) | 75mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.08kg |
| Total Power Consumption (W) | 9W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.075kg |
LED GX53 9W Cool White 4000K 740lm 120° White Finish
PRODUCT ID# : IL-R09225
/ images

