Details
Columbretes is a collection of LED spotlights in both a round and square design. Each spotlight is fixed to a substantial block ceiling plate which mimics the cylindrical and cuboid shapes of the spotlights themselves. All spotlights have a matt white finish, integral 12W LEDs and either a 3000K or 4000K colour temperature. Like other LED fixtures in the Mantra Fusion brand, Columbretes has a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-MC0087 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153900877 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 35 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1040lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 76mm |
| Width (mm) | 76mm |
| Height (mm) | 153mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.65kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Columbretes Spotlight 7.6cm Square 12W LED 3000K, 1040lm, Matt White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MC0087
/ images
