Details
Columbretes is a collection of LED spotlights in both a round and square design. Each spotlight is fixed to a substantial block ceiling plate which mimics the cylindrical and cuboid shapes of the spotlights themselves. All spotlights have a matt white finish, integral 12W LEDs and either a 3000K or 4000K colour temperature. Like other LED fixtures in the Mantra Fusion brand, Columbretes has a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-MC0086 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153900860 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 35 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1090lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 120mm |
| Diameter (mm) | 85mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Columbretes Spotlight 8.5cm Round 12W LED 4000K, 1090lm, Matt White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-MC0086
/ images
