Details
Andromeda presents a mix and match range that includes a variety of shades in contrasting colours; clear, copper, chrome and amber, each with frosted inner cones, creating an intriguing combination of light, colour and texture. The 3000K integral LED frames offer a single pendant and several multi-drop pendants, all in a stylish gold finish. The range has now been expanded to include a matching wall light and a striking ring pendant, allowing you to create a truly bespoke Andromeda lighting design.
Additional Information
| Product ID | IL-M8933 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289330 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 4000lm |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 230mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Light Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 3kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Andromeda 40cm Round Pendant (FRAME ONLY), 8 x 5W LED, 3000K, 4000lm, Light Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8933
/ images
