Details
Andromeda presents a mix and match range that includes a variety of shades in contrasting colours; clear, copper, chrome and amber, each with frosted inner cones, creating an intriguing combination of light, colour and texture. The 3000K integral LED frames offer a single pendant and several multi-drop pendants, all in a stylish gold finish. The range has now been expanded to include a matching wall light and a striking ring pendant, allowing you to create a truly bespoke Andromeda lighting design.
Additional Information
| Product ID | IL-M8941 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153289415 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | N/A |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 112mm |
| Diameter (mm) | 130mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Clear |
| Colour Finish 2 | Frosted |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.2kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.14kg |
Andromeda 13cm Round (A) Glass Shade, Clear With Inner Frosted Funnel
PRODUCT ID# : IL-M8941
/ images
