Details
This collection combines an opal diffused flush fitting housed in a round frame. Box's oval diffuser sat with the round outline creates an attractive visual for a low ceiling setting while the integral 3000K LEDs still provide a high powered low energy lighting solution. The dimmable compatibility of the ceiling lights allows further control of the brightness of illumination if required. The Box range also includes a narrow oval wall lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-M7157 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153271571 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lumens | 800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 420mm |
| Height (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 50mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | 20W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.75kg |
Box Wall Lamp, 20W LED, 3000K, 800lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7157
/ images

