Details
This collection combines an opal diffused flush fitting housed in a round frame. Box's oval diffuser sat with the round outline creates an attractive visual for a low ceiling setting while the integral 3000K LEDs still provide a high powered low energy lighting solution. The dimmable compatibility of the ceiling lights allows further control of the brightness of illumination if required. The Box range also includes a narrow oval wall lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-M7156 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153271564 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000 - 6000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 65mm |
| Diameter (mm) | 415mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.25kg |
Box 41.5cm Dimmable Ceiling, 24W LED With Remote Control 3000K-6000K, 900lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7156
/ images

