Details
A variety of LED specifications ensures that the Guincho range can provide a round spotlight to meet a number of requirements. Available in either a sand white or sand black colour finish, these fixtures can be purchased with a 3W or 5W output with either a 2700K, 3000K or 4000K colour temperature. Their IP54 rating makes them suitable for outdoor and bathroom settings.
Additional Information
| Product ID | IL-M6861 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153268618 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 12 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 350lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 55mm |
| Cut Out (mm) | 50mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.24kg |
| Total Power Consumption (W) | 5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.21kg |
Guincho 5.5cm Spotlight, 5W LED, 4000K, 350lm, IP54, Sand White, Cut Out: 50mm, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6861
/ images
