Details
A variety of LED specifications ensures that the Guincho range can provide a round spotlight to meet a number of requirements. Available in either a sand white or sand black colour finish, these fixtures can be purchased with a 3W or 5W output with either a 2700K, 3000K or 4000K colour temperature. Their IP54 rating makes them suitable for outdoor and bathroom settings.
Additional Information
| Product ID | IL-M6856 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153268564 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 8 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 210lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 68mm |
| Diameter (mm) | 41mm |
| Cut Out (mm) | 35mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.12kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.11kg |
Guincho 4.1cm Spotlight, 3W LED, 3000K, 210lm, IP54, Sand Black, Cut Out: 35mm, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6856
/ images

