Details
Ruka is a reliable collection of high powered LED fixtures with IP54 ratings. The 3000K LEDs are housed in an anthracite rectangular head filtered through an acrylic diffuser. The wall, post & floor lamps combine the dark finish of the framework with imitation walnut wood panelling to form a durable rustic collection which would enhance the woodland theme of any outdoor setting. There is also an option for a motion sensor version often required of outdoor lighting. ADD PRODUCT CODE FOR EASE
Additional Information
| Product ID | IL-M6774 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267741 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Yes - Motion Sensor |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 110 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 15W |
| Lumens | 900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 182mm |
| Height (mm) | 114mm |
| Projection (mm) | 132mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Walnut |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.47kg |
| Total Power Consumption (W) | 15W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.28kg |
Ruka PIR Motion Sensor Wall Lamp, 15W LED, 3000K, 900lm, IP54, Anthracite/Walnut, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6774
/ images
