Details
Ruka is a reliable collection of high powered LED fixtures with IP54 ratings. The 3000K LEDs are housed in an anthracite rectangular head filtered through an acrylic diffuser. The wall, post & floor lamps combine the dark finish of the framework with imitation walnut wood panelling to form a durable rustic collection which would enhance the woodland theme of any outdoor setting. There is also an option for a motion sensor version often required of outdoor lighting. ADD PRODUCT CODE FOR EASE
Additional Information
| Product ID | IL-M6773 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267734 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 110 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 13W |
| Lumens | 850lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 220mm |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 1000mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Walnut |
| Carton Gross Weight (kg) | 10.49kg |
| Total Power Consumption (W) | 13W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.80kg |
Ruka Floor Lamp Large, 13W LED, 3000K, 850lm, IP54, Anthracite/Walnut, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6773
/ images
