Details
Mantra once again combines inventive designs with innovative technology to provide a collection ideal for managing the hectic demands of modern life. Having already created ranges that feature USB charging ports Zanzibar now presents flat surfaces with a mobile phone induction charger. All fixtures are available in sand white or sand black, the first of three wall lamps offering illumination in the form of a reader spotlight head over the charger ledge. The second has an even further ingenious design concept in the form of a two tier staggered shelving unit, upon the top shelf is the built in illuminated LED globe and the lower holding the induction charger. The third option is a more simplistic design with subtle backlighting offering a soft ambience around the small charging shelf. Zanzibar is a collection that offers the epitome of Mantra's stellar design ideas providing not only three wall lamp options but also a flat uplighter table lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-M6753 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267536 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 470lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 322mm |
| Height (mm) | 178mm |
| Diameter (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.74kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.45kg |
Zanzibar Wall Lamp Switched Globe With Mobile Phone Induction Charger, 6W LED, 3000K, 470lm, Sand Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6753
/ images
