Details
Mantra once again combines inventive designs with innovative technology to provide a collection ideal for managing the hectic demands of modern life. Having already created ranges that feature USB charging ports Zanzibar now presents flat surfaces with a mobile phone induction charger. All fixtures are available in sand white or sand black, the first of three wall lamps offering illumination in the form of a reader spotlight head over the charger ledge. The second has an even further ingenious design concept in the form of a two tier staggered shelving unit, upon the top shelf is the built in illuminated LED globe and the lower holding the induction charger. The third option is a more simplistic design with subtle backlighting offering a soft ambience around the small charging shelf. Zanzibar is a collection that offers the epitome of Mantra's stellar design ideas providing not only three wall lamp options but also a flat uplighter table lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-M6715 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267154 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Touch Dimmer 3 Stage |
| Dimmable | Yes - 3 Step Touch Dimmer |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 450lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 175mm |
| Width (mm) | 175mm |
| Height (mm) | 34mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Zanzibar Table Lamp With Mobile Phone Induction Charger, 6W LED, 3000K, 450lm, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6715
/ images

