Details
Petaca utilises smooth shapes and modern LED technology combined with a diverse matt white finish to create a collection of fixtures that can be suited to any room décor. The wall lamps are available in either a rectangular or waning crescent shape diffusing the 3000K LEDs. The ceiling lights are comprised of white metal aswell as acrylic diffusers, the flush ceiling light uses the framework to create a non-conformist flagstone pattern across the diffuser. The pendant light features a slim rectangular bar with the light illuminating from both beneath and above the frame. All Petaca lights have a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M5490 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153254901 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 2080lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1190mm |
| Width (mm) | 45mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
Petaca Linear Pendant 40W LED 3000K, 2080lm, Matt White, Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5490
/ images
