Details
Petaca utilises smooth shapes and modern LED technology combined with a diverse matt white finish to create a collection of fixtures that can be suited to any room décor. The wall lamps are available in either a rectangular or waning crescent shape diffusing the 3000K LEDs. The ceiling lights are comprised of white metal aswell as acrylic diffusers, the flush ceiling light uses the framework to create a non-conformist flagstone pattern across the diffuser. The pendant light features a slim rectangular bar with the light illuminating from both beneath and above the frame. All Petaca lights have a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M6043 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153260438 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| Lumens | 1350lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 40mm |
| Diameter (mm) | 270mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.35kg |
| Total Power Consumption (W) | 16W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Petaca Wall Lamp 27cm Round, 1260lm, 16W LED 3000K Matt White/Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6043
/ images

