Details
Quatro is a more gentle design than its counter part City. Its name is represented in its four cornered design but creatively positioned to avoid being a standard square shape. The smallest three sizes have a light output of 3000K. The features built into the largest size provide a solution for all. It is supplied with a remote control that allows complete flexibility for a bespoke output. The colour temperature has a continuous range from 3000K to 6500K whilst have the option to be dimmed and a night light option. The large surface area of the acrylic diffuser on all the fixtures provide a uniform illumination. Quatro is sleek and functional, universal in style and colour. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M4870 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153248702 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 3800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 520mm |
| Width (mm) | 605mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.24kg |
| Total Power Consumption (W) | 60W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.1kg |
Quatro Flush Ceiling 60W LED Dimmable 3000K-6500K, 3800lm, White Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M4870
/ images
