Details
Quatro is a more gentle design than its counter part City. Its name is represented in its four cornered design but creatively positioned to avoid being a standard square shape. The smallest three sizes have a light output of 3000K. The features built into the largest size provide a solution for all. It is supplied with a remote control that allows complete flexibility for a bespoke output. The colour temperature has a continuous range from 3000K to 6500K whilst have the option to be dimmed and a night light option. The large surface area of the acrylic diffuser on all the fixtures provide a uniform illumination. Quatro is sleek and functional, universal in style and colour. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M3766 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153237669 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 350mm |
| Width (mm) | 350mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Quatro Flush Ceiling / Wall 18W Medium LED 3000K, 1800lm, White Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M3766
/ images
