Details
Paola offers a classical yet up to date collection of silver or gold painted light fixtures. Complimented with high quality black or cream fabric conical shaped shades giving this design a contemporary edge. The concept of the metal work making a loop before reaching the shade is the identity of this collection. The glass droplets are an accessory that can be removed if a more simplistic look is desired. Paola is a modern classic with charm.
Additional Information
| Product ID | IL-M0547/S |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498601982 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 320mm |
| Height (mm) | 340mm |
| Projection (mm) | 210mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold Painted |
| Colour Finish 2 | Amber |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.80kg |
Paola Wall Lamp Switched 2 Light E14, Gold Painted With Cream Shades & Amber Glass Droplets
PRODUCT ID# : IL-M0547/S
/ images
