Details
Amelia is an LED collection that is a great example of modern lighting. Using crystal buttons and a clear glass panel, these ceiling fittings are great in hallways or stairs where the space is limited. Finished in chrome, the colours are neutral to fit many surroundings. A bar Linear Pendant is also available, perfect for over a dining table to complete the room.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80074 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422680 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 3000 - 6000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 5100lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1550mm |
| Input Voltage (V) | 100-250V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 1200mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 17.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 60W |
| Item Nett Weight (kg) | 12kg |
Amelia Linear Pendant 60W 5100lm LED C/W Remote 3000K-6000K Stainless Steel/Crystal,
PRODUCT ID# : IL-IL80074
/ images

