Details
Amelia is an LED collection that is a great example of modern lighting. Using crystal buttons and a clear glass panel, these ceiling fittings are great in hallways or stairs where the space is limited. Finished in chrome, the colours are neutral to fit many surroundings. A bar pendant is also available, perfect for over a dining table to complete the room.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80072 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422666 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 21W |
| Lumens | 1700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 390mm |
| Width (mm) | 390mm |
| Height (mm) | 72mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 6kg |
| Total Power Consumption (W) | 21W |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Amelia Square Flush Ceiling 21W 1700lm LED 4000K Stainless Steel/Crystal, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-IL80072
/ images

