Details
Salvio is the range for those who prefer more modern design in lighting. Manufactured in ceramic in brilliant white or black, the shapes are a sculpture in itself as well as being an efficient light. Offering the latest in LED technology, Salvio is a light that will catch the eye and suit urban modern living.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80066 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422468 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Colour Temperature | 4200K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 250lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 175mm |
| Maximum Drop (mm) | 1175mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Cut Out (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.91kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.77kg |
Salvio 15cm Ceramic Round Sculpture Pendant 1 x 3W LED 4200K Chrome/Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-IL80066
/ images
