Details
Salvio is the range for those who prefer more modern design in lighting. Manufactured in ceramic in brilliant white or black, the shapes are a sculpture in itself as well as being an efficient light. Offering the latest in LED technology, Salvio is a light that will catch the eye and suit urban modern living.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80062 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422420 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Colour Temperature | 4200K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 250lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 130mm |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 130mm |
| Cut Out (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.55kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.47kg |
Salvio 12cm Ceramic Ceiling Round Sculpture 1 x 3W LED 4200K Chrome/Black, Cut Out: 60mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-IL80062
/ images

