Details
Noon is a stunning trio collection of lights that uses various and contrasting glass shapes to create a three dimensional globe exuding intrigue and glamour. The glass components consist of clear cylindrical tubes offset against an elongated water droplet design, each with a high quality reflecting the ambience of every fitting. These modern concepts are given a harmonious backdrop against the antique gold or polished nickel colour finish of the framework and suspending rods. Noon is a must have range that can be used as a classy accompaniment to a smaller setting or to make a dazzling impact with the largest 20 light piece.
Additional Information
| Product ID | IL-IL32908PN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487430081 |
| Brand | Diyas |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 12 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 625mm |
| Maximum Drop (mm) | 1876mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 800mm |
| Width (mm) | 480mm |
| Body Height (mm) | 480mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.8kg |
Noon Oval Pendant 12 Light E14 Polished Nickel/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL32908PN
/ images
