Details
Noon is a stunning trio collection of lights that uses various and contrasting glass shapes to create a three dimensional globe exuding intrigue and glamour. The glass components consist of clear cylindrical tubes offset against an elongated water droplet design, each with a high quality reflecting the ambience of every fitting. These modern concepts are given a harmonious backdrop against the antique gold or polished nickel colour finish of the framework and suspending rods. Noon is a must have range that can be used as a classy accompaniment to a smaller setting or to make a dazzling impact with the largest 20 light piece.
Additional Information
| Product ID | IL-IL32832PN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487430128 |
| Brand | Diyas |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 20 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1300mm |
| Maximum Drop (mm) | 2702mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 2702mm |
| Diameter (mm) | 1250mm |
| Body Height (mm) | 1250mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 18.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 17.7kg |
Noon 125cm Pendant 20 Light E14 Polished Nickel/Clear Glass Item Weight: 17.3kg
PRODUCT ID# : IL-IL32832PN
/ images
