Details
Isabella is a range for Diyas which effortlessly combines the delicate brushed, silver framework with muted beige shades. Casting a lovely warm glow on the surroundings, the neutral shades will compliment many colour schemes and create atmosphere. The frame introduces an interesting circular shape to liven up a simple pendant style. Pendants and wall lamps are available to create that perfect set for lounges, dining rooms or bedrooms.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31700 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424936 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Beige |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 145mm |
| Height (mm) | 340mm |
| Projection (mm) | 160mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Silver |
| Colour Finish 2 | Taupe |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Isabella Wall Lamp With Beige Shade 1 Light E14 Antique Silver/Teak Plated
PRODUCT ID# : IL-IL31700
/ images

