Details
Indie takes its inspiration from Middle Eastern styles and patterns with its Morroccan grid like frame. Baroque in finish with a combination of mocha and teak tinted plating, this range is exotic and a show stopper. The pendants are either rounded or rectangular, depending which one you prefer. Indie is a light that adds style as well as function to your chosen room.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31696 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424967 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 680mm |
| Maximum Drop (mm) | 1680mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Mocha |
| Colour Finish 2 | Taupe |
| Crystal Colour Finish 2 | Teak |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.7kg |
Indie 60cm Pendant 6 Light E14 Round Mocha/Teak Plated Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31696
/ images
