Details
Fay is a remarkable collection of tiered pendant crystal lights and a wall bracket. Finished in Aged Gold/Silver the result is decadent and show stopping. The crystal pieces are displayed like feathers, creating a luxurious light and interesting patterns as the light bounces off the crystal. Fay is a regal design for Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31672 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424745 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 760mm |
| Maximum Drop (mm) | 1780mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 680mm |
| Body Height (mm) | 640mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aged Silver |
| Colour Finish 2 | Aged Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 10kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 9.1kg |
Fay 68cm Pendant 6 Light E14 Aged Gold/Silver/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31672
/ images
