Details
Pandora is ultimately sleek and stylish and boasts a chrome plated glass bowl encasing substantial glass droplets. Offering a dynamic dual appearance with a complete opaque
mirror effect when switched off and a smoked transparency once illuminated. The glass droplets capture the light as it refracts out of the pendant creating a visual contrast.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31602 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424448 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Mirror |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 220mm |
| Maximum Drop (mm) | 1750mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 890mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Mirror |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.7kg |
Pandora Pendant 3 Light E14 Linear Mirrored Glass/Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL31602
/ images

