Details
This very delicate and elegant design is threaded with small Asfour crystal beads which provide an amazing sparkle to the fitting. The flower shaped framework gives the lights a neutral appeal making them suitable for a modern or classical environment. Within the mass of flower shaped heads a generous quantity of crystal pendalogues are also suspended for even more glamour. The fixtures are available in Chrome and French Gold finish.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30890 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487409759 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 12 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 450mm |
| Diameter (mm) | 750mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Asfour |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Kenzo 75cm Ceiling 12 Light G4 French Gold/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30890
/ images
