Details
This very delicate and elegant design is threaded with small Asfour crystal beads which provide an amazing sparkle to the fitting. The flower shaped framework gives the lights a neutral appeal making them suitable for a modern or classical environment. Within the mass of flower shaped heads a generous quantity of crystal pendalogues are also suspended for even more glamour. The fixtures are available in Chrome and French Gold finish.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30883 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487409742 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Floor Dimmer |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1600mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Asfour |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 12.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 120W |
| Item Nett Weight (kg) | 9.7kg |
Kenzo Floor Lamp 6 Light G4 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30883
/ images
