Details
A curved pendant available in Brown or White that is fitted with a stretched fabric consequently allowing an extra element of transparency. All fittings come with matching coloured cable and complimenting coloured crystal. At a diameter of 50cm these pendants create an impact with the accompanying crystal creating an ambience of luxury.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30563 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487404112 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 650mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4kg |
Niki 50cm Pendant 4 Light E14 With White Shade Polished Chrome/Clear Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30563
/ images
