Details
A gorgeous stand alone design available in two sizes. Fully loaded with Asfour square crystal it oozes with sparkle when illuminated. The supporting curved arms house a run of crystal while the suspended crystal create an overall conical shape of magnificence. At the tip of the cone is a large crystal sphere completing the beauty of this design.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30049 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401968 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 10 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1250mm |
| Maximum Drop (mm) | 2550mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 620mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 15.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 14.0kg |
Kanya 62cm Pendant 10 Light E14 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30049
/ images
