Details
A truly sophisticated Polished Chrome chandelier saturated with Asfour crystal spheres and squares. This individual design is enhanced by the fact the items are semi flush which is rarity for a fixture of this kind. The central body houses pairs of crystal spheres that continuously run around the perimeter. Both sizes in the range are also available in a more traditional French Gold Finish. Complimenting wall lamps are also available from the Atla range.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30026 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401715 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 9 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 430mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 12.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 9.5kg |
Pearl 45cm Ceiling Round 9 Light E14 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30026
/ images
