Details
This wall mount is mostly made from frosted glass which makes it highly universal. Another collection of Quality products from Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL20520 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401340 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Jiva Wall Lamp 1 Light E14 Polished Chrome/Frosted Glass
PRODUCT ID# : IL-IL20520
/ images
