Details
Benecia's resistant 316L stainless steel has been specifically chosen for these outdoor inground lights to make them more durable against pitting and crevice corrosion whihc can easily impact a standard inground light. With an IP67 rating they safely hold an LED or CFL GU10 lamp with a maximum 10W capacity. Available in a round or square shape Benecia is a high quality reliable fixture for your outdoor lighting needs.
Additional Information
| Product ID | IL-DG0446 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546550477 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| Material | Glass |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 8mm |
| Diameter (mm) | 58mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Number of Cartons | 1 |
| Item Nett Weight (kg) | 0.43kg |
Benecia Replacement Glass For D0446/0447
PRODUCT ID# : IL-DG0446
/ images
