Details
Benecia's resistant 316L stainless steel has been specifically chosen for these outdoor inground lights to make them more durable against pitting and crevice corrosion which can easily impact a standard inground light. With an IP67 rating they safely hold an LED or CFL GU10 lamp with a maximum 10W capacity. Available in a round or square shape Benecia is a high quality reliable fixture for your outdoor lighting needs.
Additional Information
| Product ID | IL-D0446 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204468 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP67 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 100mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 91mm |
| Cut Out (mm) | 68/82mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.50kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.43kg |
Benecia GU10 Square Inground Light, Stainless Steel 316L, IP67, Cut Out: 68/82mm
PRODUCT ID# : IL-D0446
/ images

