Details
This collection offers a traditional domed flush ceiling light in either satin nickel, polished chrome, antique brass or satin black. The E14 lampholders are encased in an expertly moulded clear ribbed glass. With a rating of IP44, Macy combines modern features with a classic design to provide a bathroom light with an antique design with a contemporary finish.
Additional Information
| Product ID | IL-D0406 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204062 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 285mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.47kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.9kg |
Macy 28.5cm IP44 2 Light E14 Flush Ceiling Light, Satin Nickel With Clear Ribbed Glass
PRODUCT ID# : IL-D0406
/ images

