Details
Chester is a versatile range of wall and ceiling fixtures. The main feature of this collection is the distinctive frosted alabaster glass, the soft white strokes subtly create a smoke like effect across this light diffusing component. The wall and flush ceiling lights are available in either a polished chrome or a polished brass finish, which is minutely visible in the form of clips holding the glass into place. The 2 and 3 light, flush ceiling lights offer ample illumination with their E27 lampholders whilst the wall lamp has an upward illumination directionality. Chester also offers a light pendant with a white cable and ceiling cup. The substantial glass shade on this pendant has an open E27 lampholder which when fitted with a globe lamp provides an aesthetically pleasing design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0393 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004203935 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | White Alabaster |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 110mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.52kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.79kg |
Chester 3 Light E27 Flush Ceiling 40cm Round, Black/Gold With Frosted Alabaster Glass
PRODUCT ID# : IL-D0393
/ images
