Details
Chester is a versatile range of wall and ceiling fixtures. The main feature of this collection is the distinctive frosted alabaster glass, the soft white strokes subtly create a smoke like effect across this light diffusing component. The wall and flush ceiling lights are available in either a polished chrome or a polished brass finish, which is minutely visible in the form of clips holding the glass into place. The 2 and 3 light, flush ceiling lights offer ample illumination with their E27 lampholders whilst the wall lamp has an upward illumination directionality. Chester also offers a light pendant with a white cable and ceiling cup. The substantial glass shade on this pendant has an open E27 lampholder which when fitted with a globe lamp provides an aesthetically pleasing design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0388 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004203881 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | White Alabaster |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 310mm |
| Height (mm) | 155mm |
| Projection (mm) | 90mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.95kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.64kg |
Chester 1 Light E27 Flush Wall Lamp, Polished Chrome With Frosted Alabaster Glass
PRODUCT ID# : IL-D0388
/ images

