Details
The Cast is a mains voltage recessed downlight, finished in satin nickel. Ideal for general, accent and display lighting. Use with LED lamps for longer lamp life.
Additional Information
| Product ID | SX-52030 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5017588520306 |
| Brand | Saxby |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 305mm |
| Projection (mm) | 103mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Opal White |
| Colour Finish 2 | Grey |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
VAND OPAL PRISMATIC & GREY POLYCARBONATE 16W LED(SMD 2835) COOL WHITE 103mm x 305mm COMPLETE WITH LED DRIVER /IP65
PRODUCT ID# : SX-52030
/ images
