Details
The Gleam uses the latest low energy LED technology, this fitting offers lighting that is every bit as good as a traditional floodlight. The LEDs require no warm up time, so they offer instant illumination whilst being extremely energy efficient.
Additional Information
| Product ID | SX-40662 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5017588406624 |
| Brand | Saxby |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| No: of Lamp | 12 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 79mm |
| Height (mm) | 130mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Item Nett Weight (kg) | 1.835kg |
Gleam 12 x 3W Outdoor Flood
PRODUCT ID# : SX-40662
/ images

