Details
The Pyramid outdoor wall light offers a sleek, contemporary lighting solution with built-in illumination and lasting performance. Finished in durable stainless steel, it features an integrated 3.6W LED with a crisp 6500K cool white colour temperature, providing bright and effective exterior lighting without the need for separate bulbs. With an IP44 rating, this wall light is protected against splashes of water, making it suitable for everyday outdoor use.
Additional Information
| Product ID | SX-13927 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5017588358985 |
| Brand | Saxby |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 6500K Daylight White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3.6W |
| No: of Lamp | 30 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 76mm |
| Height (mm) | 190mm |
| Projection (mm) | 118mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.3kg |
Pyramid 1 Light Stainless Steel 3.6W Integrated LED, 6500K Outdoor IP44 Wall Light
PRODUCT ID# : SX-13927
/ images
