Details
The Portico low energy is a circular bathroom ceiling light featured with opaque glass. Its clean modern lines make this the ideal light for creating a sophisticated contemporary look. Lower maintenance costs Energy efficient product Low energy consumption, high light output Complete with fixing accessories Brushed chrome effect plate & frosted glass Constructed from metal & glass
Additional Information
| Product ID | SX-13761 |
|---|---|
| Brand | Saxby |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GR10q 2D |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 95mm |
| Diameter (mm) | 315mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Portico 1 X 16W 2D IP44 1lt Flush
PRODUCT ID# : SX-13761
/ images
