Details
This steel outdoor wall light is a wonderful addition to the lighting setup of absolutely any households lighting arrangements, helping to give a more effective and practical twist to your homes outdoor areas. The fitting has a rectangular shape and can be attached to any wall on the exterior of your home, giving a wide spread of effective light to the area which surrounds the fitting. As part of the Stanley range, you can be assured of the fact that the fixture will bring a high level or quality and reliability to your homes lighting setup, giving you a practical and durable form of illumination.
Additional Information
| Product ID | ST-SXLS29318SE |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5020024900037 |
| Brand | Stanley |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 215mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 95mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.63kg |
Stanley SXLS29318SE Aragon Outdoor IP44 Rectangular Wall Light Stainless Steel Finish 1xE27
PRODUCT ID# : ST-SXLS29318SE
/ images
